Tiroit bezi hastalığı anneliği engelliyor! Uzmanlar uyardı: Evvel tedavi…

tiroit bezi hastaligi anneligi engelliyor uzmanlar uyardi once tedavi 1648289209 4462

Bayanların anne olmasına pürüz olabilecek tiroit bezi hastalıkları ihmale gelmiyor. Uzmanlar erken teşhis ve denetimlerin kıymetine, “Uykusuzluk ve kilo kaybınız varsa çabucak doktora görünün” kelamlarıyla değindi.

Beynin orta çizgisinde nefes borusunun çabucak önünde yer alan tiroit bezi üreme çağındaki bayanlarda sık görülen bir hastalıktır. Hamilelik devrini zorlaştıran bu hastalık çocuk sahibi olmayı da engelliyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm tiroit bezi hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladı.

tiroit bezi hastalığı

“BEBEK İÇİN RİSKLİ”

T3 ve T4 olarak isimlendirilen iki hormonun salınımını sağlayan tiroit bezi hem gebeliğin sıkıntısız sürdürülmesi hem de anne ve bebeğin sıhhati üzerinde çok kıymetli bir yere sahip. Gebelik devrinde her endokrin bezi üzere tiroit bezi de bir ölçü büyüyor. Sağlıklı bir gebeliğin 7. haftasından itibaren T4 artmaya başlar. 16. haftada en yüksek bedellere ulaşır. Bu hormonun artışı büyümekte olan bebeğin hem zekasını hem de fiziki gelişimi tesirler. İyot, tiroit bezi imali için kıymetli bir role sahiptir. Bu durumda bebeğin kâfi ölçüde tiroit hormonu salgılayabilmesi için anneden kâfi derecede iyot geçişinin sağlanması gerekir.

sIoPH 1648288858 8423

tiroit bezi hastalığı gebeliğe mahzur oluyor

“ÖNCE TEDAVİ…”

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm, gebelikte en çok tiroit hormonlarının kâfi üretilmemesiyle ortaya çıkan hipotiroidi görülmesine değinerek, bu tip hadiselerle karşılaşan anne adaylarının evvel tedavisine başlanması gerektiğinin altını çiziyor. Üzüm, anne adayları şayet aşılama ya da tüp bebek üzere yardımcı üreme teknikleriyle bir gebelik planlıyorsa, öncesinde tiroit hormonlarının hedeflenen bedele ulaşması gerektiğini söylüyor.

TİROİT BEZİ HASTALIĞININ BELİRTİSİ

JvWs9 1648288867 3811

tiroit bezi hastalığı tedavisi

Tiroit hormonlarının fazla üretilmesi halinde hipotiroidi, her bin hamileden 2’sinde kesinlikle görülüyor. Hastalık; sonluluk, titreme, çarpıntı, terleme, sıcak tahammülsüzlüğü, kilo kaybı, uykusuzluk belirtileriyle karşılaştırıyor.

2vHvq 1648288864 1123

tiroit bezi hastalığı belirtileri

Uzmanlar bu kriterlere dikkat diyor;

 • Anne adayı 30’dan büyükse,
   
 • Tiroidi az ya da çok çalışıyorsa,
   
 • TİP-1 diyabet hastalığı varsa,
   
 • Düşük, erken doğum ya da gebelik kayıpları varsa,
   
 • Kısırlık tedavisi görüyorsa,
   
 • Ailede tiroit hastalığı varsa.

About admin

Avatar of admin

Check Also

manuel pompa mi elektrikli pompa mi sut pompasi secimi BExYDaEJ

Manuel Pompa Mı Elektrikli Pompa Mı? Süt Pompası Seçimi

Göğüs pompaları dünyası baş karıştırıcı olabilir! Piyasada çok çeşitli farklı eserler var ve hangisinin gereksinimlerinize en uygun olduğunu ...

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.