İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yasaklı sözleri

Katı kurallar, sıkı protokoller ve yanlışsız görgü kuralları uygulandığında bile uygun hareketin ne olduğunu bilmek çok sıkıntı. Mesela; İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesi ile konuşuyorsanız asla kullanılmaması gereken kimi sözler var. Bu yüzden Kraliyet ailesinin bir üyesiyle tanışmak heyecan verici üzere gözükse de korkutucu olduğu da ortada.  Haydi gelin bu yasaklı sözlere daima bir arada göz atalım.

Pardon 

Şayet ki biri tarafından affedilmek istersek “pardon” sözü bizler için çok kibar yahut uygun gözükebilir. Lakin İngiliz kraliyet ailesi karşıdaki şahıstan söylediği şeyi tekrarlamasını isteğinde, “pardon” yerine kolay bir özür dilerimi daha uygun görüyorlar yahut soruyu tekrar etmesini rica ediyorlar.

Posh

Üst sınıfları tanımlamak için kullanılan posh sözü, kraliyet ailesi tarafından asla beğenilen karşılanmamaktadır. Kendilerini lüks ve üst sınıf olarak tanımlamak yerine, akıllı olarak tanımlamayı tercih ediyorlar. Kate Middleton’a nazaran posh sözü yalnızca şakacı bir tonda ve ironik bir biçimde kullanılabilir…

ingiliz kraliyet ailesinin asla kullanmadigi 6 kelimeingiliz kraliyet ailesinin asla kullanmadigi 6 kelime

Parfüm

Düşes Camilla, Queen Elizabeth, Kate Middleton ve Meghan Markle başta olmak üzere İngiliz kraliyet ailesinin bayan üyeleri “parfüm” sözünü kullanmayı tercih etmezler. Bunun yerine “koku” sözünü kullanırlar ve derilerine nazaran özel kokuları seçerler.

Çay

Akşam yemeğini asla “çay saati” olarak tanımlamazlar. Kraliyetler sarayda ve muhakkak bir saatte akşam yemeği için özel olarak toplanırlar.

2 11016 1 1

Salon

Buckingham Sarayı’nda çok sayıda büyük salon vardır.  Lakin alışık olduğumuz üzere tek bir büyük salon yoktur. Bu yüzden kraliyet ailesi üyeleri, oturma odasında yahut konuk odasında dinlenirler.

Tuvalet

Şayet ki kraliyet ailesine mensup biriyseniz tuvalet sözünü kullanmaktan kaçınmalısınız. Tuvalet yerine “lavabo” sözü tercih edilmesi gerekmektedir. Kate Middleton’a  nazaran kraliyet ailesi Fransız kökenli olduğu için ‘tuvalet’ sözünü kullanmaktan kaçınmaktadır.

About admin

Avatar of admin

Check Also

madlen kek tanimi formuyla cocuklarin vazgecilmezi olacak T1HftQgM

Madlen kek tanımı formuyla çocukların vazgeçilmezi olacak

  Minicik formlarıyla çocukların gönüllerinde taht kuracak bir lezzet. İsterseniz içi dolgulu yapabileceğiniz isterseniz de dışını çikolatayla ...

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.