İngiliz Kraliyet Ailesi’nin moda kuralları olduğunu biliyor muydunuz?

royal family tywP.jpg

Kraliyet ailesinin günlük ömürde rutinleri haline gelen kural listesi vardır buna moda kuralları da dahildir. Bu kurallar kimin neyi ne vakit ve hangi renkte giyileceğine kadar belirler. Kısaca bir sonraki Meghan Markle olmak istiyorsanız, hepsini şimdiden öğrenmeye başlasanız âlâ olur. İşte kraliyet ailesinin moda kuralları..

royal family tywP.jpg

1- Taç giymek yalnızca evliler için müsaade verilir

tac fcRO.jpgTaç takmak masumiyetin sembolü olarak kabul ediliyor. Geçmişten gelen ataları sembolize eden taçlar yalnızca düğün vakit yahut düğünden sonra müsaade veriliyor. Vakit değişmiş olabilir, lakin klasik taç kuralı devam ediyor. Örneğin, Meghan Markle düğün gününe kadar taç giymedi.

2- Oje rengi her vakit sadelikten yana olmalıdır

oje rengi vZOp.jpg

Queen Elizabeth 1989’dan beri yalnızca Esse’nin Ballet Slippers rengindeki uçuk pembe ojeyi kullandığını biliyor muydunuz? Ojenin rengi kraliyet ailesi için epeyce değerli bir gelenektir. Kate Middleton ve Megan Markle da yalnızca açık renkli bir oje tercihinde bulunur.

3-Siyah minimumda tutulmalıdır

black dress R3rn.jpg

Yas tutmadıkça kraliyetler siyah giymemelidir. Seyahat ederken, tüm kraliyet üyeleri, uzaktayken bir aile üyesinin ölmesi durumunda ekstra büsbütün siyah bir kıyafet kombinasyonu almalıdır. Lakin onun dışında siyah giyinmek uygun değildir.

4-Kıyafetler her vakit bireye özel olmalıdır

kiyafet c6fv.jpg

Kıyafetler her vakit bireye özel olarak vücuduna ve beden tipine nazaran tasarlanmalıdır. Son vakitlerde bu moda kuralına uyulmasa da genel olarak bu kural geçerlidir.

5-Kraliçenin parlak renklerde giyinmesi gerekiyor

krali 2cYg.jpg

Kraliçe Elizabeth, tırnaklarının tersine kıyafetlerini her vakit renkli ve parlak tutması gerekir. Kalabalığın içinde öne çıkması gerektiği için kostüm tercihlerini her vakit renkli kıyafetlerden yana kullanır.

6-Palto ve ceketler her vakit giyilir, elde taşınmaz

Ekran goruntusu 2022 05 25 093206

Kraliyet ailesinin bir öteki kuralı ise paltolar her vakit kraliyet ailesinin üzerine olmalıdır. Sıcak yahut soğuk olsun paltolar dışarıda genel olarak çıkarılmasına müsaade verilmez. Bir sefer ceketli paltolu giyildikten sonra çıkarıp ellerine aldıkları görülmez.

7-Saç ve makyaj her vakit pak ve doğal olmalıdır

sac Z6Xm.jpg

Şayet kraliyet ailesindenseniz, saçınızı çılgın bir renge boyamak yahut koyu buğulu bir göz denemek pek muhtemel değildir. Asil saçlar zahmetsizce ve doğal olarak hoş görünmeli, ipeksi pürüzsüz ve düzgün görünmeli, at kuyruğu yapıldığında bile makyaj minimal, mütevazı ve doğal tutulmalıdır. Tabi bu kural artık o kadar da uygulanmıyor diyebiliriz. Mesela Meghan Markle’ın buğulu göz makyajı bu kuralı biraz çiğniyor olabilir fakat hala düzgün görünümlü saçlardan kuralı kurtarıyor diyebiliriz.

8-Ayakkabılar pak ve sistemli tutulmalıdır 

ayakkabi wIh9.jpg

Kraliyet ailesinin üyelerinden, kıyafetlerinin her ögesinin denetim altında olması beklenir ve buna ayakkabıları da dahildir. Ayakkabılar pak ve sistemli tutulmalıdır, o kadar nizamlı ki  kimi yayınlar Prens Charles’ın ayakkabı bağcıklarının ütülemeyi tercih ettiğini bildiriyor.

9-Çorap her vakit giyilmelidir

corap 5LuI.jpg

Kraliyet ailesindeki üyeler elbisenin altına her vakit çorap giyinmelidir. Ama bu kural biraz esnemiş olmalı ki Megan Markle ve Kate Middleton son vakitlerde elbiselerin altına çorap giyinmemeyi tercih ediyorlar.

10-Eldiven takılmalıdır

eldiven FvYB.jpg

Elbette, modaya uygunlar. Ancak eldivenler, birçok beşerle el sıkışmasını gerektiren resmi bir misyona katılırken Kraliçe tarafından tercih edilen bir güvenlik tedbiridir. Kraliyet eldiven üreticisinin neredeyse her vakit siyah yahut beyaz olduğunu ve pamuk ve naylondan yapıldığını söylediği aksesuar, mikropların yayılmasını önler.

11-Etek uzunlukları önemli 

etek 36uw.jpg

Kraliyet bayanlarının hepsinin etek ucu ve dekolteleri denetim altında olmak zorundadır. Dekolte görünmemeli ve eteğin etek ucu dizin üst kısmına yakın olmalıdır.

12-Denim giyinmek yasak değil lakin sık sık tercih edilmemeli

denim ncCT.jpg

Daha rahat seyahatler için, ailedeki bayanlar pantolon, hırka ve blazerleri tercih etme eğilimindeyken, erkekler polo yahut düğmeli gömlekler ve haki pantolonlar giyiyor. Verilen bir röportajda aslında denimin tercih edilmemesi gerektiğini savunulurken denim kotlar yalnızca özel hayatlarında giyilmelidir deniliyor.

About admin

Avatar of admin

Check Also

madlen kek tanimi formuyla cocuklarin vazgecilmezi olacak T1HftQgM

Madlen kek tanımı formuyla çocukların vazgeçilmezi olacak

  Minicik formlarıyla çocukların gönüllerinde taht kuracak bir lezzet. İsterseniz içi dolgulu yapabileceğiniz isterseniz de dışını çikolatayla ...

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.