Emzirme Sırasında Yenilmesi ve Kaçınılması Gereken Meyveler

cover image
Anne sütü çok besleyicidir ve bebekler için hayatlarının birinci altı ayında (hatta yürümeye başlayana kadar) en uygun güç ve besin kaynağıdır. Emzirmek yeni anneler için de yararlıdır. Bu nedenle, emziren bir anneyseniz, diyetinize sağlıklı yiyecekleri dahil etmelisiniz. Ve bahsimiz sağlıklı besinler olduğu için emzirme periyodunda yemeniz gereken meyvelerden bahsetmemiz gerektiğini düşündük. Evet, tüm meyveler sağlıklıdır, lakin bilhassa emziren anneler için yararlı olabilecek birtakım meyveler vardır. Bu meyveler hakkında bilgi edinin!

Emzirme Sırasında Yenilebilecek En Uygun 5 Meyve​

1. Yeşil Papaya​

2641431 dedb17bb7eb4ffdcd3624fe8af8bed6c
Yeşil papaya bir (Süt artırıcı) olarak kabul edilir. Galaktagoglar anne sütü üretimini teşvik eden unsurlardır. Hasebiyle bu meyve, süt tedarikini uygunlaştırmak isteyen anneler için yararlı olabilir. Yeşil papaya yemek, emzirme devrinde bir mecburilik olan sulu kalmanıza yardımcı olabilir. Tıpkı vakitte varlıklı bir asidik olmayan kaynağıdır ve doğal bir müshil misyonu görür ve böylelikle kabızlığın önlenmesine ve sağlıklı sindirimin desteklenmesine yardımcı olabilir. Bu meyveyi diyetinize dahil etmek için bir bardak smoothie’nize yarım fincan yeşil papaya ekleyebilirsiniz.

2. Muz​

2641430 c36dadf20a82aa1b1fe681494bea5ee3
Muz da doğal bir müshildir ve sindirime yardımcı olabilir. Muzların varlıklı bir lif kaynağı olması kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Lakin bu meyveyi emziren bayanlar için uygun kılan şey içerdiği potasyumdur. Potasyum hamilelik sırasında ve hamilelik sonrasında da değerlidir. Emzirirken sıvı ve elektrolit istikrarınızı korumak için muz tüketmelisiniz.

3. Avokado​

2641428 b6471e8533f6bc933cff6424e0dbc27f
Avokado en sağlıklı meyvelerden biridir ve hem anne hem de bebeğin sıhhati için yararlı olabilir. Muz üzere avokado da içlerinde çok fazla barındırır. Emzirme periyodunda bunları yemek, bebeğinizin görme yeteneğini, saç kalitesini, kalp sıhhatini ve sindirimini geliştirmeye yardımcı olabilir.

4. Kavun​

2641429 64bb23a65662cb4a9671ff894b3d4c86
Kavun, K vitamini, B vitamini, lif, potasyum, magnezyum, niasin, tiamin ve folat bakımından zengindir. Bu meyveyi yemek, sulu kalmanıza yardımcı olabilir. Bu meyvenin su içeriği yüksek olduğu için emzirme sırasında ve hatta başka durumlarda bedendeki sıvı istikrarının korunmasına yardımcı olabilir.

5. İncir​

2641427 6be9d1b111f4396285a211e5fc690879
İncir, manganez, magnezyum, bakır, kalsiyum, demir ve potasyum üzere birçok mineral açısından zengindir. Tıpkı vakitte mükemmel bir lif, K vitamini ve B6 vitamini kaynağıdır. Kimi bebek maması şirketleri bebek mamasına inciri dahil etmesinin asıl nedeni budur.

Emzirme Sırasında Kaçınılması Gereken Meyveler Var mı?​

Emzirme devrinde rastgele bir meyveden kaçınmanıza gerek yoktur. Meyveler, emziren bir anne ve bebeğinin muhtaçlık duyduğu varlıklı bir temel besin kaynağıdır. Bu nedenle emzirme diyetinize çok çeşitli meyveler eklemekten çekinmeyin. Fakat muhakkak bir meyveyi beslenmenize ekledikten sonra bebeğinizde kızarıklık, şişme, kusma üzere olumsuz bir tepki fark ederseniz, emzirdiğiniz mühlet boyunca o meyveden uzak durun. Ve bebeğiniz kısa müddette kendini daha âlâ hissetmiyorsa bir çocuk hekimine danışın.

Emzirme periyodunda bol su için ve diyetinize meyve ve zerzevatları (gaza neden olmayan) ekleyin. Emzirme devrinde uygun bir diyet planına gereksiniminiz varsa, bir beslenme uzmanına bile danışabilirsiniz.

About admin

Avatar of admin

Check Also

lohusalik depresyonu yasadiniz mi nasil atlatilir QVEXevNB

Lohusalık Depresyonu Yaşadınız Mı? Nasıl Atlatılır?

Doğum sonrası depresyon, bebek sahibi olduktan sonra meydana gelen bir depresyon çeşididir. İnsanların %15'ini tesirler. Doğum sonrası depresyonu ...