Ceviz ağacının altında neden oturulmaz hiç merak ettiniz mi? Haydi gelin öğrenelim..

Anadolu’da, ceviz ağacının altında durmanın ömrü kısalttığı inanışı epey yaygındır. Bu inanış, halk ortasında birçok fikrin yayılmasına sebep olmuştur. Pekala bu inanışın; ceviz ağacının altında yatmanın ziyanlı olduğunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Biz sizler için karşılığını araştırdık. Haberin devamında..

5efd72fe45d2a02fbc509a045efd72fe45d2a02fbc509a04

Ceviz ağacının tabanında ve gölgesinde oturulmaz, adamı erken öldürür denir. Pekala bunun neden söylenildiğini biliyor musunuz? Halk ortasında da çok kullanılır bu kelam, bu yüzden de ceviz gölgesinde oturmak pek makbul değildir… Yanıtı bilimsel olan bir cevapla karşılık veriyoruz, ceviz ağacı ”sülfür gazı” salgılar. Havadaki öbür gazlardan daha ağır olduğu için tabana çöker ve cevizin altında oturanı git gide sersemletir. İşte Toroslar’a has bu kelam oradan geliyor. Sülfür gazının ozon katmanını tamir etme özelliği var. Yalnızca bu sebepten ötürü dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekiyor. Cevizin insan bedenine sağladığı yararları saymakla bitmez. Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve yeterli kolesterol oranının berbat kolesterol oranına nazaran artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama kademesinde kıymetli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor. Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin besini olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, imtihanlardan evvel ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor.
Ceviz, omega-3 bakımından çok güçlü. Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor. Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan bedeninin kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve vakit farkından ötürü uyku düzensizliği çeken şahıslarda ahenge rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

About admin

Avatar of admin

Check Also

madlen kek tanimi formuyla cocuklarin vazgecilmezi olacak T1HftQgM

Madlen kek tanımı formuyla çocukların vazgeçilmezi olacak

  Minicik formlarıyla çocukların gönüllerinde taht kuracak bir lezzet. İsterseniz içi dolgulu yapabileceğiniz isterseniz de dışını çikolatayla ...

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.