Bağlantınızda çatışmalar mı var? O vakit yeterli okuyun..

Çıkmaza giren tartışmaları önlemeye yardımcı olmak ve daima olarak çatışan çiftlerin işini kolaylaştırmak için, aranızdaki bu gerginliği azaltacak 6 ipucuyu sizin için derledik..

Haklı olsanız bile tartışmaya mola vermelisiniz

Partnerinizle tartışmanın ortasındaysanız ve çatışmaktan sıkıldıysanız, yaşadığınız durumu sakinleştirmeniz gerekebilir. Basitçe söylemek gerekirse, derin bir nefes alın ve hem sizin hem de partnerinizin yaşadığınız olayla ilgili düşünmesine imkan sağlayın. Olayla ilgili öfkeniz geçtiğinde mevzuya dönmeyi kabul edin.

Ne sizin ne de karşınızdaki kişinin ‘dışlanmış’ hissetmemesi değerli. Kısa müddetli de olsa beyaz bayrak salladığınız bu tartışmada, bir kadro olduğunuzu unutmayın. Ne kadar kırgın olursanız olun, ikinizin de kusursuz olmadığını kabul edin.

Diyaloğa geri dönmeden evvel partnerinizin ruh haline dikkat edin

Öfkeli hissettiğiniz duygu durumu azaldığında ve tekrar konuşmaya hazır hissettiğinizde, partnerinize her şeyin yolunda olup olmadığını ve nasıl hissettiğini sorun. Sakin tonda olumlu bir cevap, çatışma konusunun daha fazla tartışılması için durumun gereğince istikrarlı olduğunun kesin bir işaretidir. Şayet partneriniz sorduğunuz soruya öfkeyle reaksiyon verirse, bir mühlet sonra tartışmaya geri dönmeyi teklif edin.

esinizle kavga etmek sagliginiz icin iyi olabilir besinizle kavga etmek sagliginiz icin iyi olabilir b

Memnuniyetsizliğinize neyin sebep olduğunu açıklayın

Tartışmanıza gereken molayı verip kendinizin ve partnerinizin sakinleştiğinden eminseniz, karşı tarafı suçlamadan şikâyetinizin özünü açıklayın. Örneğin; “Bunu anladım… / o denli düşündüm…” üzere sözler kullanarak karşınızdaki kişinin neyi yanlış yaptığını açıklayabilirsiniz.

Bu biçimde cümleler kurarak, kendi bakış açınızı tabir ediyor ve nasıl hissettiğinizi partnerinize muvaffakiyetle açıklıyorsunuz. O da kendini savunma gereksinimi hissetmeden sizin duruma nasıl baktığınızı anlayabilir. Bu durum aranızdaki çatışmayı düşük düzeyde tutacak, partnerinizi misilleme yapmaktan kurtaracak ve niyeti ne olursa olsun sizi nasıl üzdüğünü fark etmeyi mümkün kılacaktır.

Partnerinizin bakış açısını dinleyin

Sizi neyin üzdüğü konusunda konuşmayı bitirdiğinizde, partnerinize nazikçe bu mevzuda ne düşündüğünü sorun. Bir bağlantıda yalnızca konuşabilmek değil tıpkı vakitte anlaşıldığınızı hissetmek de değerlidir. Çift taraflı bağlantı, partnerinizle ne kadar yakın olduğunuzu anlamanızın en kolay yolu.

Iliskinizdeki Catismalari Cozmenin 6 YoluIliskinizdeki Catismalari Cozmenin 6 Yolu

Sizin ve onun fikrini not alın

Birden fazla vakit bir tartışmadaki davranış, sonucu denetim etme muhtaçlığına dayanır. Tartışmanın bizim şartlarımıza nazaran bitmesini istediğimiz için bağırır, açıklar yahut kendimizi savunuruz. Ya da tam bilakis partnerinizin kanıları açıkça yanlış olsa bile onu kaybetmekten korktuğunuz için anlaşmak için ekstra uğraş harcıyor olabilirsiniz.

Partnerinizin üstüne düşmek, üstünlük sağlamak için manipüle etmek ve verimli çatışma çözmek ortasında büyük farklar var. Açık irtibat sürecinde elde edeceğiniz karşılıklı anlayış, iki tarafında birbirini daha uygun tanımasını sağlar, bağın güçlenmesi ve gelişmesine yardımcı olur.

Problemleri göz arkası etmeyin

Tartışmalar bağların ayrılmaz bir kesimidir, bu yanlışsız. Fakat birçok çift, bağlantıda uyuşmazlıkların olmaması gerektiğine inanır. Gün yüzüne çıkarmadığınız fikir ayrılıkları, bir müddet sonra ilginizin temellerini sarsmaya ve vakit geçtikçe bağınızın sıhhatsiz bir duruma evrilmesine yol açar.

Partnerinizle tartışma esnasında nasıl etkileşimde bulunmanız gerektiğini düşünmeniz gerekebilir. Bu, söylemek zorunda kalabileceği rahatsız edici gerçekleri dinlemek, çatışmadaki rolünüzü anlamak ve fikirlerinizi söz ederken objektif olmaya çalışmak manasına gelir. Ayrıyeten gerekirse özür dilemeyi, itimadı geri kazanmanın yahut davranışı değiştirmenin yollarını bulmayı da yardımcı olan bu süreç; birlikte uzun ve memnun bir hayat beklentinizin gerçeğe dönüşmesi için temel adım olabilir.

About admin

Avatar of admin

Check Also

bu huylara sahip olan erkeklerle evlenmeyin fbMLyCzJ

Bu huylara sahip olan erkeklerle evlenmeyin!

Seni annemden bile daha çok seviyorum; Sizi annesinden bile daha çok sevdiğini söyleyen erkekten mümkün mertebe uzak durun zira erkekler ...

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.