Annelerin emzik kullanımı ile ilgili bilmeleri gerekenler

Emzik, birçok anne için bebekleri huzursuzlandığında ya da uykuya dalmada zorlandığında hayat kurtaran bir can simidi. Fakat yanlış kullanılan emziğin ziyanları saymakla bitmiyor. Bebekler için vakitle tatlı bir alışkanlık haline gelen emzik, ağız ve diş yapısını bozmasının yanı sıra bebeği anne göğsünden de soğutabiliyor. Uzmanlar, emziğin yalnızca emme muhtaçlığı olan bebeklerde kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren, beslenme reflekslerinin bir gereği olarak emzikle erken safhada tanışıyor. Emzik bir müddet sonra anne sütüyle beslenen bebeklerin en önemli alışkanlığı olmaya başlıyor. Ancak muhakkak bir kademeden sonra bu alışkanlığın önüne geçilmezse, anneleri güçlü bir mesai bekliyor. Öteki yandan bebeklerin diş çıkarma periyodunda ne tıp emziklerin tercih edilmesi gerektiği ya da emzik bırakma periyodunda hangi formüllerin izlenmesi gerektiği üzere soruların yanıtları bu alışkanlığın gerçek zamanlamayla terk edilmesi ismine son derece kıymetli.

Ekran Resmi 2022 06 20 01.45.24

Çocuk parmağını emiyorsa emziğe yönlendirilmeli

Her bebek hayata tutunmasını kolaylaştıracak bir kadro ilkel reflekslerle doğar. Bu reflekslerden biri de emme refleksidir. Emme refleksi bebeğin beslenmesi için çok kıymetlidir. Erken doğan bebeklerde daha zayıf, birtakım bebeklerde tatmin edilmesi sıkıntı olacak kadar güçlü olabilir. Emzik, emme refleksinin anne göğsü dışından tatmin edilmesi hedefiyle icat edilmiş ve birçok çeşidi olan bir araçtır. Beslenme dışında, bebeğin tatmin edilemeyen emme güdüsünü karşılamak için kullanılır. Göğüsle beslenme sonrası huzurlu olan, gereksinimi giderildiği anda uyuyan bebeklerde emziğe başvurmaya gerek yoktur.

Ama birtakım bebekler beslenseler bile sakinleşmek için emmeye devam etme muhtaçlığı hisseder ve anne göğsünden ayrılmak istemez. Bu durum anneyi emzirme aksiyonundan soğutacak kadar ağır bile olabilir. Hatta göğüste gerçek emzirme teknikleri uygulansa bile hasar oluşturabilir. Emzik, bu küme bebekler için rahatlatıcı bir vazife üstlenir. Ayrıyeten emme güdüsü güçlü olan bebeklerde emzik kullanılmadığında başparmağı emme davranışı görülebilir. Bu durum da vakitle çene yapısını bozar. Emme refleksi güçlü olan bebeklerde annenin emzirmeden soğumaması ve başparmağın emmek için kullanımının önlenmesinde emzik âlâ bir alternatif olabilir.

Ekran Resmi 2022 06 20 01.44.40

İlk ay emzik kullanımı önerilmiyor

Emzik, anne ile olan bağın yanlışsız kurulması için birinci ay mümkünse verilmemelidir. Zira emzikler anne göğsü ile farklı özelliklere sahip olduğundan bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir. Ayrıyeten emme yorucu bir harekettir yeni doğmuş bebeğin çok uzun mühlet emzik alması annenin emme müddetini azaltabilir. Ülkü emzik, anne göğsüne benzeyen damla formunda ve damaklıklı denen ucu daha geniştir. Yutulmasını engellemek için ucu üst kıvrık yahut şişkin yuvarlak halde olabilir. Anne göğsüne benzeyen damla formu birinci aylarda emmeyi güçlendirmesi ve farklı bir his vermemesi için tercih edilir. Daha büyük bebeklerde ise damaklıklı form önerilir. Kiraz biçiminde ucu şişik olan emzikler damak yapısını olumsuz etkilediği için kullanılmamalıdır.

Ekran Resmi 2022 06 20 01.47.44

Diş çıkarma devrinde kauçuk emzik kullanılmalı

Silikon emzikler şeffaf ve pürüzsüz yüzeylidir. Temizlenmesi daha kolaydır ve yüksek sıcaklıklara dayandığı için daha kolay sterilize edilir. Kauçuk emzikler ise dayanıksızdır ve renkleri değişmeye başladığında (yaklaşık 4 hafta) değiştirilmelidir. Kauçuk emzikler daha güçlü olduklarından diş çıkarma periyotlarında tercih edilebilir. Tüm bunlara karşın bebeğin emziği tercih hakkı olduğu unutulmamalıdır. Emziğin bisphenol A içermediğinden emin olunmalıdır. Emzikler bebeğin büyüyen damak yapısına uygun olarak 2-3 ayda bir değiştirilmelidir. Emzikte yıpranma, yapısında bozulma kelam mevzusuysa bu mühlet beklenmemelidir.

Ekran Resmi 2022 06 20 01.50.01

Sakinleştirmek için emzik vermeyin

Emzik, bebekte alışkanlık yapan bir araçtır. Alışkanlığı teşvik edecek davranışlardan uzak durulması gerekir. Bir gün bırakılması gerektiği göz önünde tutularak kullanılmalıdır. Her gerilim anında emziğe başvurmak yerine evvel kucağa alma, yavaşça sırtını sıvazlama sakinleştirici tonda kelamlar yahut müzik söyleme denenmeli sonuç alınamazsa emziğe başvurulmalıdır. Emzik tek başına uykuya dalma ritüeli olarak bırakılmamalı bebeğin uyumaya çalışırken ek bir rahatlatıcı objeye, bu bir battaniye yahut yumuşak bir oyuncak olabilir, bağlanmasının sağlanması emziği bırakırken uyku bozuklukları oluşmasını azaltabilir ve bebeğin daha az gerilim yaşamasını sağlayabilir.

Ekran Resmi 2022 06 20 01.51.40

Emziği şekere ya da bala batırmayın

Emzik bebeğe verilirken asla şeker, bal, reçel yahut mamaya bulaştırılarak verilmemelidir. Bunlar hem ağız-diş sıhhatini olumsuz tesirler hem de bebeğin emziği beslenme aracı olarak görmesine neden olarak başarılı emzirme aksiyonunun önünde mani oluşturur. Emzik kullanımının enfeksiyon oluşumuna neden olduğuna dair kesin datalar yok. Fakat hassas bebeklerde emzik kullanımının 6 aydan sonra orta kulak enfeksiyonlarını artırdığına işaret eden yayınlar var. Bu nedenle tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarında bebeğin yatarak beslenmediğinden emin olunduktan sonra ek bir risk olmadığı biliniyorsa, emziğin bırakılması denenmeli.

Ekran Resmi 2022 06 20 01.48.58

Emziği bıraktırmak için sakin bir devir seçilmeli

Emzik, bebeğin hareket kabiliyetinin arttığı ve kendisini oyalayabilecek şeylere ulaşabilme kapasitesini kazandığı 1 yaş civarında bıraktırılmalıdır. Bu süreç ani ve şiddetli bir formda yapılmamalı, bebekte gerilim yaratmamalıdır. Gerilim rahatlama hareketi olan emme aksiyonuna muhtaçlığı hasebiyle emziğe muhtaçlığı arttırır. Bıraktırma için bebeğin büyük değişiklikler yaşamadığı (kardeş doğumu, kreşe başlama, mesken değişikliği, vs.) nispeten sakin ve sağlıklı olduğu bir devir tercih edilmelidir. Öncelikle emziğin göz önünde bulunmaması sağlanır. Emzik sayısının daima tekte tutulması bu nedenle önerilir. Bebekte birinci kullanımdan itibaren kolay ulaşılan olmazsa olmaz elzem gereksinim imajı yaratılmamalıdır. Gün içinde erişim azaltılır bu ortada bebek meşgul tutularak aklına gelmesinin önüne geçilir. Alternatif uyku ritüelinin olması bu periyotta çok yardımcı olur.

Etiketler

alışkanlık anne bebek çocuk emmek emzik ipucu kullanım

About admin

Avatar of admin

Check Also

yaz hamilelerine ozel saglikli tatil tuyolari RrMviwGJ

Yaz hamilelerine özel sağlıklı tatil tüyoları

Yaz ayları birçoğumuz için yılın en hoş aylarıdır. Bu ayları gebe olarak geçirdiğiniz için çok şey kaçırdığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak ...

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.